Seznam článků

Vše, co potřebujete vědět o teple…

plynflame

O teplo do domácnosti má zájem každý, kdo bydlí. Jen málokdo z uživatelů bytů však má přehled o tom, jak to vlastně s teplem pro byty je. Na těchto stránkách jsme pro Vás připravili hlavní principy a souvislosti dodávek tepla v co nejjednodušší formě tak, aby každý porozuměl a mohl se o své domácí teplo lépe starat.

Dodávky tepla a TUV

schema dodavka

Teplo pro ÚT teče do jednotlivých domů přes patní měřič teplo pro TUV je měřeno v předávací stanici. v předávací stanici provozovatel odečte na měřiči kolik tepla bylo dodáno z tepláren a kolik tepla bylo použito v síti ÚT. Rozdíl tvoří teplo spotřebované k ohřevu TUV.V případě, kdy je kotelna umístěna přímo ve vytápěném domě není takové rozdělení potřeba.

Jelikož každý vnímáme teplo a zimu jinak citlivě stanovila ministerská vyhláška č.372/2001 Sb základní teplotu obývací místnosti na 20 st.C. Udržení této minimální teploty je požadováno od 6.00 do 22.00, ve zbylém čase je pak zpravidla uplatněn noční útlum. Druhým důležitým údajem je teplota teplé vody. Ta se musí pohybovat v intervalu 40-60 st.C. Vyšší teplota je již nebezpečná.

Oběh vody ústředního topení a TUV

Elipsy znázorňují oběhy teplé vody. Zásadní rozdíl je vidět na první pohled. v okruhu TUV jsou kohouty na odběr teplé vody, v okruhu ÚT nic takového není. Tento okruh je uzavřený a koluje v něm stále stejná voda. Pouze tam, kde okruh netěsní dochází k úniku vody z okruhu, ten je ovšem automaticky doplňován.